[masterslider id="1"]

Idea Biegu

Bieg Śnieżnej Pantery (BŚP) jest wyjątkowym biegiem dedykowanym wszystkim tym, którzy czują atmosferę gór, szanują je i mają już kilka biegów górskich na swoim koncie. Nie drzemie w nich tak duża potrzeba rywalizacji, „odhaczenia” kolejnego biegu, biegną, ponieważ są ludźmi związanymi z górami. Nie szukają dodatkowych wrażeń jakie dają m.in. biegi masowe i ściganie się. Tu nie liczy się pozycja na mecie, a przede wszystkim przyjemność obcowania z naturą w pięknych okolicznościach przyrody. Bieg z założenia jest biegiem bez opłaty startowej na rzecz organizatora, bez pomiaru czasu i nagród. Wygranym jest każdy kto dobiegnie na metę.

W roku 2020, 28 marca w Zawoi odbędzie się V edycja Biegu poświęcona człowiekowi. Będzie to ostatnia edycja tego kultowego biegu. Tym razem wspólnie z GOPR i z uczestnikami Biegu pragniemy wesprzeć ratowników Sekcji Babiogórskiej GOPR. Dzięki darowiznom Biegaczy zostanie zakupiony specjalistyczny sprzęt ratunkowy, który będzie używany podczas akcji ratowniczych na Babiej Górze.

Biegi zimowe wciąż nie są tak popularne i oblegane jak biegi w sezonie letnim, szczególnie zimowe biegi górskie. Bieg zimą po górach jest nieprzewidywalny, ma niepospolity klimat, wymaga odwagi, pewności siebie i doświadczenia w przemierzaniu szlaków po niepewnym gruncie. Należy wykazać się gotowością do zmierzenia się ze zmienną i nieprzewidywalną pogodą oraz ze zróżnicowanym terenem. Cenne jest doświadczenie i umiejętność radzenia sobie z niesprzyjających warunkach atmosferycznych jakie potrafi zaprezentować Babia Góra i jej okolice.

Góry szczególnie przybliżają nas do natury, przypominają nam o naszych zwierzęcych korzeniach, ale również uświadamiają jak są bezwzględne i nieprzewidywalne. Człowiek jest w nich narażony na niebezpieczeństwo, lecz świadomość, że mamy na kogo liczyć w chwili zagrożenia pozwala nam pewniej po nich stąpać. Pomoc na jaką możemy liczyć ze strony ratowników górskich jest nieoceniona!

W 2020 roku Organizatorka Biegu Joanna „JoKo” Kowalczyk-Bednarczyk (Bieganizm) obrała za cel wsparcie Człowieka – jako gatunku niejednokrotnie zagrożonego w górach. Pod hasłem „Dla Człowieka” odbędzie się V edycja BŚP. Bieg jest biegiem charytatywnym, bez opłaty startowej, jednak z prośbą o wpłatę darowizny o minimalnej wartości 70 zł na „człowieka”. Zebrana kwota w całości zostanie przekazany Sekcji Babiogórskiej GOPR na zakup specjalistycznego sprzętu ratowniczego na Babiej Górze.